Tvořivé dílny určené pro pedagogy ze škol přihlášených do projektu Bylinkové záhony do školních zahrad a dvorů
Smyslem workshopu bylo proškolit pedagožky zapojených MŠ a ZŠ ve výrobě domácí bylinné kosmetiky. S námi si výrobu osobně vyzkoušely, aby v následujících měsících s dětmi podobné dílny zrealizovaly. To už budou moci použít výpěstky bylin z vlastních záhonů na školních zahradách. Z každé přihlášené MŠ a ZŠ se dílen mohly zúčastnit dvě až tři zástupkyně. Workshopem provázela Mgr. Lucie Westfálová, členka pracovní skupiny Spolu a venku, která má v projektu Bylinkové záhony do školních zahrad a dvorů na starost oblast zpracování bylin. Pro tvořivé dílny zvolila pět výrobků, které vyhodnotila jako snadno proveditelné s věkovou kategorií předškolních a prvostupňových dětí, jež jsou do projektu přihlášeny.
Seznam vyráběných produktů:
- Výživné peelingové bochánky pro maminky
- Bylinný balzám na rty
- Zubní pasta bez cukru
- Voňavá bylinková ústní voda
- Voňavá koupelová sůl
Tvořivé dílny byly také naším příspěvkem k Týdnu bez plastů, který každoročně vyhlašuje MŠ Na Daliborce. Proto jsme v duchu ekologických hesel – omezujeme, nahrazujeme, recyklujeme, třídíme a přírodu chráníme – chtěli, aby si s sebou účastnice přinesly vlastní obaly na vyrobenou kosmetiku – skleničky od dětské výživy a pečeného čaje.
Skvělé zázemí pro workshop nám poskytla MŠ Na Daliborce v Hořicích, která má vybavenou dětskou kuchyňku, v jejichž prostorách jsme mohli připravit pět samostatných stanovišť pro výrobu jednotlivých produktů a zajistit vše potřebné.
Po celou dobu setkání vládla tvořivá a přátelská atmosféra. Všechny účastnice si odnesly recepty s výrobním postupem včetně vlastních výrobků.
Mimo hlavního cíle – proškolení účastníků ve výrobě domácí bylinné kosmetiky – se jednalo o příležitost k osobnímu setkání a sdílení prvních zkušeností probíhajícího projektu Bylinkové záhony do školních zahrad a dvorů. Lektorské vedení, technické zázemí i zajištění surovin proběhlo na jedničku.